Кімната народознавства
Пошуково-дослідницька робота членів літературної студії «Джерельце»
Основним типом традиційного житла на Україні є хата. Це затишна, найчастіше білена зовні і всередині, будівля. Поринаємо у минуле подільської хати… План житла «хата через сіни» найчастіше зустрічався на Поділлі. Характерною ознакою цього плану є те, що житлові приміщення розташовуються по обидва боки сіней (подвійне житло), замість комори влаштовувалось ще одне житло. Найпоширенішою конструкцією дому в Україні була чотирисхила на кроквах, які кріпилися на верхньому вінці зрубу. За звичай дахи покривалися соломою. Двокамерне селянське житло було поширене у XIX ст. Трикамерне (з коморою) набувало массового поширення на Поділлі на прикінці XIX ст. початку XX ст.
Зупинимось на основній темі нашої дослідницької роботи: художнє оформлення української хати. Внутрішнє планування українського житла характеризується повсюдно типологічною єдністю. Так, українська вариста піч завжди займала внутрішній кут з боку вхідних дверей і була обернена своїм отвором до фасадної стіни.
У кутку біля дверей робили дерев'яні полички, або мисник, а уздовж щільної стіни над вікнами навпроти печі – полицю для хатнього начиння та хліба. Народні меблі в українській хаті завжди залишалися на своєму, традиційному, місці. Піл до наших днів зберіг найпростішу конструкцію дощатого помосту на чотирьох вбитих у глиняну долівку кілках. Наприкінці ХІХ ст. у заможних селян з'явилися пересувні ліжка на чотирьох гранчастих ніжках. На дно ліжок настеляли солому. Лави робили з масивних дощок, які клали на дерев'яні колодки або кілки. Пізніше з'явились різні види лавок зі спинками. Попри всю ощадливість у використанні житлової площі селяни виявляли і естетичний смак.
Усі меблі – ліжко, мисник, скриня, стіл, навіть тертка, для одягу – мали, крім утилітарного, ще й інше призначення. Вони повинні були прикрашати кімнату. Тому їх, як правило, оздоблювали різьбою чи розписом.
Таким чином, інтер’єр хати набував гармонійності й досконалості з господарського, архітектурного та естетичного огляду. Житлові будівлі Поділля вирізняються мальовничими фасадами завдяки широкому використанню кольорів та настінного розпису.
По діагоналі від печі розташований парадний кут (покуть), у якому висіли ікони, прикрашені рушниками, цілющим зіллям та квітами. Біля столу попід стінами ставили лави, а зі зовнішнього боку переносний ослін. Зліва від столу знаходилась скриня. Уздовж тильної стіни, між піччю і причілковою стіною, влаштовували піл (приміст).